Tiszapüspöki terepgyakorlat

Tiszapüspöki terepgyakorlat – élménybeszámoló – 2018. szeptember 20-22.

 

Az idei tanévben is várta iskolánk biológia iránt érdeklődő diákjait szeptember 20-22. között a tiszapüspöki terepgyakorlat. Kísérő tanáraink Csupák Adrien tanárnő és Lehr-Balló Máté tanár úr voltak. A programon a 9.a, 9.b, és a 10.d osztályok diákjai vettek részt.

Házigazdánk – az előző évek hagyományát követve – Magyar András, becenevén Bandi bácsi volt. Tradicionális magyar parasztházban volt a szállásunk. Az épületet házigazdánk újította fel a diákok fogadására, megőrizve az épület hagyományos jellegét. Így bepillantást nyerhettünk, hogyan építkeztek eleink több száz évvel ezelőtt a Tisza vidékén.

Csütörtökön, a megérkezésünk után házigazdánk körülvezetett bennünket a kb. fél hektáros telken. Fontos megjegyeznem, hogy a kert változatos növényvilága teljes mértékben BIO körülmények között virul; vagyis nincs vegyszerrel permetezés, műtrágyát nem használnak. Lehetőségünk volt megkóstolni az itt termő körtét, szőlőt, valamint a vacsorára tábortűzön főtt kukoricát. A nap egy prezentációval zárult, melynek során vendéglátónk bemutatta a Tisza árterének egyedülálló élővilágát, illetve az emberi beavatkozás hatásait.

A péntek egy kb. 10 km-es túrával indult, melynek során bejártuk Tiszapüspöki környékét, illetve a gát és a Tisza árterének egy részét. Ezalatt házigazdánktól további érdekességeket tudtunk meg a teljesen egyedülálló bioszféráról. Délután a Tiszához mentünk strandolni; egy kedves helybéli úr lovaskocsin levitt minket a partra, visszafelé azonban a kb. 5 km-s távot gyalog tettük meg. A táborhelyre érve szőlőt szüreteltünk és belőle mustot készítettünk. Vacsorára – a szőlő mellé – rozmaringos krumplit ettünk, ami vendéglátónk új, saját kézzel készített búboskemencéjének első „terméke” volt. Este a rövid csillagászati bemutató után távcsővel nézhettük meg a Nagy Göncölt, a Holdat, a Marsot, valamint a Szaturnuszt.

Szombaton házigazdánk bemutatót tartott a biokertben fellelhető 20-25 gyógynövényfajról; mindegyiket megszagolhattuk, többet meg is kóstolhattunk. Majd megtekinthettük a telken álló másik – a szállásként használt épülethez jelentős mértékben hasonlító – parasztházat, melyen az eredeti állapot visszaállítása érdekében vendéglátónk folyamatosan dolgozik. A munkával várhatóan tavaszra készül el. A nap további részében a telek hátsó részén átfolyó Décse ér vizét vizsgáltuk meg mikroszkóppal, továbbá lehetőségünk volt íjászkodni is. A program a Tisza árterének élővilágát jelentősen befolyásoló eseményeket (pl. árvizek, tiszavirág-rajzás) bemutató képek, videók megtekintésével zárult.

Délután felejthetetlen élményekkel gazdagodva indultunk haza.

TISZAPÜSPÖKI számomra a kihagyhatatlan, izgalmakkal teli, közösségépítő programjaival sokkal több lett, mint egy terepgyakorlat!

Köszönöm, hogy részese lehettem!

Gyimesy Márton (9.b)