Diákcsere Dániában

2024. NOVEMBER 25. – DECEMBER 2.

 

Kalandunk hétfő reggel kezdődött, mikor a ferihegyi repülőtér felé tartottunk, ahonnan
Koppenhágába vitt minket a gép. A reptéri rövid várakozás után találkoztunk cserepárunkkal, majd buszra szálltunk és bevittek minket a dán fővárosba. Mikor kiszálltunk, „A kis hableány” szoborral találtuk szembe magunkat. Kisebb csoportokra osztódtunk és mentünk körülnézni, felfedezni a várost. Az egyik feladatunk autentikus dán sütemények kóstolása volt, amivel egy új ízvilágot ismerhettünk meg. Mozgalmas napunk végén ismét buszra szálltunk, de ezúttal Nørre Aaby felé, ahol az Eisbjerhus bentlakásos iskolában jól kipihentük magunkat.

Az Eisbjerghusban töltött időnk alatt számos izgalmas és emlékezetes tevékenységben vettünk részt. A csere fő témája a kulturális jéghegy fogalma volt, így a legtöbb gyakorlatunk e gondolat köré épült. Szórakoztató névtanulási játékokkal kezdtünk, hogy mindenki megismerje a társait. A második napon minden pár kapott egy naplót, amelyben esténként a kulturális jégheggyel kapcsolatos kérdésekre adtunk válaszokat. Az utolsó napon mindenki megosztotta meglátásait, ami remek módja volt a tanultak átgondolásának.

Szerdán Århus felé vettük az irányt, ahol először az óvárost néztük meg, ahol megláthattuk, hogy milyen volt ott régen az élet. Ezután ellátogattunk a botanikus kertbe. Több kontinensről származó különböző növényeket fedeztünk fel és ismertünk meg. Később a városban volt csoportos feladatunk, ami által jobban megismertük egymást és a várost is. A feladat végén a ARoS Århus Művészeti Múzeumban néztünk körül, ahol különböző műveket láttunk és rajzoltunk le. A nap végén az iskola felé vettük az irányt.

Mivel karácsonyhoz közeli időben voltunk Dániában, sok tevékenységnek volt ünnepi témája. Az egyik legjobb a karácsonyfadíszek készítése volt, amelyekkel később közösen díszítettünk fel egy fenyőt. Utolsó napunkon, együtt sütöttünk Æbleskiver-t, különleges, kerek dán palacsintát. És végül a kedvenc feladatom: a levélírás. Dániában a fizikai levélírás még mindig nagy becsben tartott szokás. Az iskolában még egy külön estét is szentelnek annak, hogy leveleket írjanak a barátaiknak, amelyeket később a tanárok kézbesítenek. A diákoknak lehetőségük van arra is, hogy karácsonyi üdvözlőlapokat írjanak a szüleiknek. Szerintem ez egy szívmelengető, értékes hagyomány!

A pénteki iskolai foglalkozások után, délután mindenki elkezdett készülődni a családi hétvégére. Mivel a dán diákok különböző helységekből származnak, ezért volt, aki autóval, mások tömegközlekedéssel utaztak haza. A kalandos út után megismerkedtünk a hozzátartozókkal, rokonokkal. Nekem nagyon meleg fogadtatásban volt részem, hiszen a cserém családja rendkívül kedves és nyitott volt. A hétvége alatt rengeteg izgalmas programon vettünk részt. Sokan fedeztük fel Odense vagy Koppenhága látnivalóit, múzeumait és hangulatos karácsonyi vásárait, de volt, akit a varázslatos vidámparkba, Tivoliba is elvittek. A kültéri programok mellett többen töltöttünk időt az ünnepekre való készülődéssel, sütögetéssel is. A két nap alatt közelebbről megismerkedtünk a dán hagyományokkal, szokásokkal. Bár a hétvégét mindenki máshol töltötte, mindannyian életre szóló, kellemes élményekkel jöttünk haza. Izgatottan várjuk a márciust, hogy – tanáraink, Fruchter Diána és Hős Csilla tanárnők segítségével – mi is megismertessük a magyar kultúrát a dánokkal!

Denke-Pataki Dalma 10c, Fuják Nóra 10b, Mogyorósi Réka 10c