játSZÓtárs – Kárpát-medencei döntő a SZIG-ben

Iskolánk rendezhette meg először a nyelvijáték-csapatversenyek Kárpát-medencei „szuperdöntőjét” – beszámoló a május 17-i eseményről

A tavaly elhunyt Grétsy László nyelvészprofesszor, a nyelvi játékok fáradhatatlan gyűjtője és kitalálója, több ilyen témájú kötet szerzőjének emlékére hirdette meg a nyelvijáték-csapatversenyek első Kárpát-medencei „szuperdöntőjét” az Anyanyelvápolók Szövetsége. Noha ennek a versenyformának még nincs mindenhol regionális fordulója, több területen (Észak-Magyarországon és Felvidéken, illetve Pest és Csongrád-Csanád vármegyékben) már régóta rendeznek ilyet, így adta magát az ötlet, hogy ezek legjobbjai egymással is megmérkőzhessenek. Az Anyanyelvápolók Szövetsége iskolánkat kérte fel, hogy legyen helyszíne a versenynek, így mi örömmel csatlakoztunk társrendezőként az eseményhez.

Két kategóriában (általános iskolai, illetve középiskolai) összesen tizenkét négyfős csapatot láttunk vendégül május 17-én, szombaton – vagyis nem csekély logisztikai feladat hárult tanárainkra és diákjainkra. A háttérmunkákat a 9.b osztály lelkes tanulói végezték, az iskola részéről a főszervező Bóka Gábor tanár úr volt, de Jakab Katalin Edit tanárnő is rengeteget tett a nap sikeréért – többek között elvállalta, hogy közreműködik a középiskolások háromtagú zsűrijében.

A nap a vendégek fogadásával kezdődött (külön öröm számunkra, hogy egyik testvériskolánk, a komáromi Selye János Gimnázium diákjait is köszönthettük tanárnőjük, Farkas Adrianna vezetésével), majd a rövid megnyitóünnepség következett, melynek elején Bóka Gábor tanár úr tolmácsolta Lázár Tibor igazgató úr üzenetét, aki kiemelte, hogy a Szent István Gimnázium mindig örömmel vett részt az anyanyelvi mozgalomban, amint azt szép versenyeredményeink is bizonyítják. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Nyiri Péter, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke is, aki a rendezvény jelentőségéről, a szövetség küldetéséről, az anyanyelvi nevelésről beszélt. Ezt követően a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium humán tagozatosai adtak elő egy rövid versösszeállítást József Attila, Jókai Mór és Ady Endre költeményeiből, Fabulya Andrea tanárnő betanításában. Ezt követően iskolánk két diákja, Kelemen Dániel és Kelemen Márton adta elő két saját számát: a gyulai Simonyi Imre-emlékversenyre készült versmegzenésítést (Ősz címen), illetve a Hazatalál című dalt, mely az azonos című március 15-i színdarab betétdala volt. (Dani más minőségben is lelkesen vesz részt az anyanyelvi mozgalomban, hiszen tavaly ősszel Édes anyanyelvünk-plakettet nyert.)

Ezt követően vette kezdetét a tulajdonképpeni verseny: az általános iskolások az ez alkalomra átrendezett Kőrösi teremben, a középiskolások pedig a Díszterem hátsó részén kialakított térben mérték össze tudásukat. A verseny két szakmai szervezője, Némethné Balázs Katalin és Márton Richárd, illetve a feladatok összeállítója, Szőcsné Antal Irén gondoskodtak róla, hogy változatos, érdekes, kreativitást igénylő feladatokat kelljen megoldani mind szóban, mind írásban – a csapatok asztalainál pedig csak gyűltek-gyűltek a pontokat helyettesítő cukorkák és csokik.

A szóbeli és írásbeli feladatokat követően a zsűri visszavonult, hogy összesítse a pontokat, és meghatározza a végső sorrendet. A versenyzők és kísérőik ezalatt pihenhettek, felfrissülhettek, pizzát és pogácsát fogyaszthattak a Díszterem előtti térben.

Az eredményhirdetést megelőzően az egyik zsűritag, Szabó Mária tanárnő összegezte a verseny tapasztalatait, majd következett a díjak átadása. A gimnazisták között a váci Piarista Gimnázium Kombájnok fedőnevű csapata lett az első (tagjai: Kalecz Barnabás István, Bénik Márton, Varga Álmos, Torvaji László, felkészítő tanáruk: Vámos Violetta Ivett), míg az általános iskolások között a nógrádi Dr. Hesz Mihály Általános Iskola Betűzgetők nevű csapata bizonyult a legjobbnak (tagjai: Gill Nóra Anna, Hegedűs Lilla, Horváth Dorka Bodza, Karakai Réka, felkészítő tanáruk: Kukelné Virsinger Lívia). A helyezésekért járó okleveleket és könyvjutalmakat, valamint a különdíjakat Nyiri Péter adta át. A Pomozi Péter, az Anyanyelvápolók Szövetségének alelnöke által felajánlott különdíj átadásakor az alelnök úr köszöntő szavait is felolvasták.

Az eseménydús napot egy rövid városligeti körséta zárta le, melyet Bóka Gábor tanár úr vezetett, s melyen a közismert ligeti látványosságok mellett néhány kevésbé ismert érdekességet is igyekezett meg- és bemutatni a vendégeknek, nem is beszélve a Liget istvános kötődéseiről.

 

Az istvános szervezők nevében elmondhatjuk: örömmel láttuk vendégül a Kárpát-medence legjobbjait! Reméljük, nem ez volt az utolsó ilyen rendezvény, s ha lesz folytatás, mi készen állunk, hogy ismét vendégül lássuk az anyanyelv ügye mellett elkötelezett diákokat és kísérőiket. Mint ahogy azt is reméljük, hogy a következő alkalommal már istvános csapatnak is szurkolhatunk…

Magyar–művészetek munkaközösség

Fotók: Sulyok András / Anyanyelvápolók Szövetsége

Az Anyanyelvápolók Szövetségének beszámolója a versenyről itt olvasható